Już na samym wstępie warto nadmienić, że obozy zwolenników obu wód toczą ze sobą boje, przekrzykując się nawzajem argumentami na poparcie swoich tez. Miłośnicy wody źródlanej zachwalają jej wysoką zawartość drogocennych dla organizmu pierwiastków mineralnych, sympatycy kranówki starają się udowodnić, że nie ustępuje ona niczym swojej przyrodniej siostrze z łona natury.
Jako zalety wody kranowej wymieniane są jej niska cena, nieszkodliwość dla zdrowia człowieka i ogólna dostępność w każdym kranie polskiego domostwa. Przeciwnicy argumentują, że ma ona wyraźny, często przeszkadzający zapach chloru. Zwolennicy tłumaczą ten fakt pozostałością po procesie uzdatniania wody w sieciach wodociągowych. Do oczyszczania takiej wody używa się przeważnie chloru lub ozonu, których obecność w niczym nie zagraża zdrowiu człowieka oraz zapewnia pijącego o biologicznej czystości wody.
Mimo wszystko pozostały aromat jest wspomnieniem faktu, że woda została specjalnie oczyszczona i przygotowana do bezpiecznego picia, a nie jest naturalnie czysta. To jedyny argument, który może świadczyć na niekorzyść kranówki. Poza tym, różnice w smaku i zapachu to subiektywne odczucia, więc każdy wybiera to, co bardziej mu odpowiada. Z chemicznego i biologicznego punktu widzenia woda kranowa w niczym nie ustępuje butelkowanej, więc można śmiało, bez obaw wznosić nią toast za nasze zdrowie.
Jednak, aby była zdrowa i bezpieczna dla organizmu człowieka, musi przejść właśnie przez wspomniany proces uzdatniania. Może brzmieć to strasznie i kojarzyć się z dodawaniem do niej substancji śmiercionośnych dla zarazków i jednocześnie szkodliwych dla ludzi. Nic bardziej błędnego.
Woda, która płynie z kranu w 75% składa się z wody pobieranej z ujęć powierzchniowych (np. rzeki). Aby nadawała się do picia musi zostać uzdatniona w procesie chlorowania bądź ozonowania. Pozwala to usunąć z niej bakterie, mogące powodować choroby, oraz pozwala zapobiega przed wtórnym skażeniem w sieci wodociągowej.
Uzdatnianie wody to proces kilkustopniowy i nieco skomplikowany proces, który postaramy się przybliżyć w łatwy i przyjemny do odbioru sposób w następnych wpisach.