Co to jest uzdatnianie wody i na czym polega?

Aby zanieczyszczona woda mogła nadawać się do bezpiecznego picia przez człowieka, musi najpierw przejść przez proces uzdatniania. Brzmi strasznie, prawda? Po bliższym zapoznaniu się z tematem okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny, jak go na obrazach malują – a czasem wręcz może całkiem gustownie przyozdobić niejedno mieszkanie.

Uzdatnianie wody, mimo wszystko, to proces wielostopniowy i skomplikowany. Aby woda nadawała się do spożycia czy do innego zastosowania, musi uzyskać właściwości odpowiadające określonym normom, a tym samym w trakcie uzdatniania przejść przez szereg etapów oczyszczania z chemicznych i biologicznych czynników, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu. W zależności od tego, jaki zamierzamy osiągnąć finalny wynik, stosowanych jest kilka składników potrzebnych do oczyszczenia wody. Głównymi metodami, między innymi, jest odżelazianie, odmanganianie, zmiękczanie, demineralizacja, filtracja (tutaj wyróżniamy filtrację węglową, mechaniczną i mineralną), dezynfekcja, aeracja i proces odwróconej osmozy.

Głównymi „odbiorcami” uzdatnianej wody jest przemysł spożywczy, medycyna i farmacja oraz odbiorcy komunalni (woda wodociągowa oraz woda pitna).

Sam przebieg procesu jest również zależny od tego, jaką wodę zamierzamy uzdatniać – gruntową, powierzchniową, podskórną czy wcześniej już uzdatnianą. Proces uzdatniania trzech ostatnich zaczyna się od wstępnego oczyszczenia, czyli mechanicznego przefiltrowania i usunięcia piasku. Następnie wodę wstępnie się utlenia, aby mogła znaleźć się w kolejnym etapie – klaryfikacji. Podczas klaryfikacji woda przechodzi przez proces flokulacji, podczas którego wytrącają się osady z koloidów. Po flokulacji woda jest filtrowana. Kolejny etap to rafinacja, czyli oczyszczanie biologiczne, oksydacja (utlenianie), regulacja twardości wody i tym podobne zabiegi. Aby mieć pewność, że żadne szkodliwe składniki chemiczne czy biologiczne nie przeżyją w wodzie, przechodzi ona do następnego etapu, którym jest proces ponownego i ostatecznego oczyszczenia w oczyszczalni drugiego stopnia. Teraz jeszcze tylko chlorowanie i woda jest gotowa do „wypuszczenia w świat”. Warto dodać tu jeszcze, że proces uzdatniania wody gruntowej, w przeciwieństwie do pozostałych trzech rodzajów, zaczyna się dopiero od rafinacji.