Kilka rad wartych przeczytania przed zakupieniem filtra

Wody używane w przemyśle oraz w gospodarstwach domowych muszą zostać przed dopuszczeniem do obiegu uzdatnione (oczyszczone). Taki stan jest wynikiem tego, że w wodzie naturalnie występującej w przyrodzie najczęściej występującymi pierwiastkami chemicznymi są żelazo i mangan – oba, niestety, spożywane w nadmiarze szkodzą organizmowi człowieka i mogą doprowadzić do poważnych jego zniszczeń. Aby do tego nie dopuścić, wodę należy oczyścić przy pomocy specjalnych filtrów. Systemy te, których na rynku występuje mnogość pod względem rodzajów i firm, sprawiają, że woda dotąd niezdatna do użytku traci swoje niebezpieczne właściwości i z powodzeniem może być używana.

Ponieważ wybór filtrów jest tak niesamowicie ogromny, zwykły użytkownik często będzie miał problem z podjęciem właściwej decyzji. Dokonując jej, niekoniecznie należy kierować się jak najniższą ceną w myśl zasady, że na zdrowiu się nie oszczędza. Jeśli zakładamy system uzdatniający w swoim domu, warto zapytać sąsiadów, czy również nie mają problemów z nieoczyszczoną wodą oraz na jakie filtry się zdecydowali. Po zasięgnięciu takiej opinii będzie nam łatwiej zdecydować się na konkretne urządzenie, które zagości w domu. Warto również zastanowić się nad wyborem firmy, która będzie umiała odpowiednio wyjść naprzeciw naszym oczekiwaniom jeśli chodzi o obsługę. Największe firmy, będące jednocześnie producentami, rzadko kiedy obsługują klientów prywatnych. Warto jednak zakupić ich urządzenia, ponieważ gwarancją takiego urządzenia jest chociażby fakt popularności i potencji producenta. Na pewno należy powstrzymać się przed zakupywaniem filtrów uzdatniających na bazarach, w marketach czy w Internecie.

Aby systemy odpowiednio filtrowały, należy uprzednio wykonać analizę składu chemicznego wody, a jeszcze lepiej zlecić ją w SANEPID’zie – koszt analizy waha się między 150 a 350 złotych. Dopiero po uzyskaniu informacji, jakie substancje czają się na nas w wodzie będziemy mogli zgłosić się do firmy specjalizującej się w filtrach. Uzbrojeni w komplet informacji szybciej dojdziemy do porozumienia ze sprzedawcą, jakich konkretnie filtrów potrzebujemy.