Przedstawiamy ciekawych faktów o wodzie, które mogą przydać się do zabłyśnięcia w towarzystwie podczas nudnej imprezy.
Procentowa zawartość wody w ludzkim organizmie, o której pisaliśmy w poprzednim artykule, zależna jest od:
- rodzaju tkanki – w kościach znajduje się ok. 25% wody, w tkance mięśniowej około 80% oraz jest podstawowym składnikiem krwi (90% osocza);
- wieku człowieka – embrion ludzki zbudowany jest w niemal 98% z wody, nowo narodzone dzieci „zawierają” w sobie ok. 75%.
Wielbłądy spacerujące w karawanach po pustyni mogą nie pić wody przez długi czas. Mitem jest powszechne przekonanie, że w swoich garbach magazynują wodę – tak naprawdę mają tam schowane zapasy tłuszczu, które w kryzysowej sytuacji są używane przez ich organizm jako źródło energii. W procesie jego przemiany, jako produkt uboczny metabolizmu, powstaje woda.
Każdego dnia wraz z wydychanym powietrzem pozbawiamy nasz organizm ok. 500 ml życiodajnej wody.
Możliwe jest „przepicie się” wodą. Nerki człowieka są w stanie w ciągu godziny przefiltrować od 500 ml do 1,5 litra płynu. Picie napojów przekraczających te ilości może spowodować przewodnienie organizmu. Częstymi objawami są wtedy nudności, wymioty, problemy ze złapaniem oddechu, obrzęk ciała, zaburzenia świadomości, mimowolne drżenie mięśni a nawet, w skrajnych przypadkach, śpiączka.
Woda mineralna wygrywa w przedbiegach z wodą kranową – jest o wiele czystsza pod względem chemicznym i dostarcza więcej składników mineralnych, takich jak np. wapń – jest bezpieczniejsza dla zdrowia oraz lepiej smakuje.
Dostępu do wody pitnej nie ma aż miliard ludzi na świecie!
W niektórych rejonach na świecie woda wykazuje wysoki poziom fluoru, którego nadmiar może spowodować pojawienie się plam na zębach, zwłaszcza u dzieci. Natomiast niedostatek tego pierwiastka może sprzyjać rozwijaniu się próchnicy.
Woda po wypiciu pozostaje w żołądku przez 5 minut. Całkowitej wymiany wody organizm dokonuje średnio co 1,5 miesiąca. Najwięcej wody człowiek traci podczas oddawania moczu, nieco mniej poprzez oddychanie i pocenie się.
Leki najbezpieczniej jest popijać czystą wodą, ponieważ nie ma ona wpływu na ich działanie. Soki, mleko czy alkohol mogą wywołać niepożądane efekty uboczne.
Czysta woda to najlepszy środek do uzupełniania jej zapasów w organizmie – mocna herbata czy kawa co prawda ugaszą chwilowe pragnienie, ale dodatkowo działają moczopędnie i powodują odwodnienie.