Człowiek bez jedzenia jest w stanie wytrzymać kilkanaście dni, bez picia kilka, a bez powietrza – czas liczony w minutach. O ile tlenu w prawie każdej sytuacji mamy pod dostatkiem i raczej nic nie wskazuje na zmianę w tej materii naszego życia, o tyle zasoby wodne planety prędzej czy później ulegną wyczerpaniu i postawieni możemy zostać przed sytuacją, w której przyjdzie nam mocno główkować – „co zrobić?”.
Na samym wstępie warto przez chwilę zastanowić się i rozważyć, czymże zatem jest ta życiodajna woda? Prozaicznie, to związek chemiczny o wzorze H2O, czyli inaczej mówiąc tlenek wodoru. Występuje w przyrodzie w temperaturze pokojowej w postaci płynnej, bezbarwny i przejrzysty, o ile nie dolano czy nie dosypano do niego żadnych dodatków. Jako ciało stałe pod wpływem niższej temperatury zmienia się w lód, natomiast przy wyższej temperaturze zaczyna parować i zamienia się w parę wodną.
Woda jest obecna w prawie każdej dziedzinie ludzkiego życia. Występuje w powietrzu pod postacią pary wodnej (jej zawartość szacuje się w przedziale 0-4%, w zależności od warunków otoczenia – im więcej pary w powietrzu, tym bardziej odczuwalna jest jego wilgotność). Woda jest również składnikiem, który w ok. 60% buduje ciało dorosłego człowieka. Wraz z wiekiem procent ten się zmniejsza. Również kobiety mają mniej wody z uwagi na więcej tkanki tłuszczowej. Generalna zasada jest taka, że im więcej tłuszczu, tym mniej wody.
Woda pokrywa aż 70,8% powierzchni Ziemi, przy czym zdatne do picia jest tylko ok. 2,5% wody słodkiej. Reszta, czyli 97,5% to woda słona (morska). Proporcje te nie są zbyt korzystne dla nas, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że prawie 69% wody pitnej i tak występuje w postaci lodu usytuowanego na Biegunie Północnym i Południowym. Różnica pomiędzy tymi typami wody polega na zawartości pierwiastków chemicznych – w wodzie słonej występują duże ilości soli i chlorków, które nie są przyswajane przez organizm człowieka, a podane w znacznych dawkach mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Woda morska to przede wszystkim morza i oceany, a woda słodka to jeziora, rzeki oraz wody podziemne. Woda pitna, dostępna na Ziemi pochodzi z procesów parowania i skraplania. Zawiera bardzo mało soli, bo poniżej pół promila.